Sony FE 135mm F1.8 GM - SEL135F18GM $11,990 先付訂金
Quantity Product set quantity
The maximum quantity per submit is 99999
This quantity is invalid, please enter a valid quantity.
Sold Out
Not enough stock.
Your item was not added to your cart.
Not enough stock.
Please adjust your quantity.
{{'products.quick_cart.out_of_number_hint'| translate}}
{{'product.preorder_limit.hint'| translate}}
Limit {{ product.max_order_quantity }} per order.
Only {{ quantityOfStock }} item(s) left.
Please message the shop owner for order details.
  • Mongkok Store Pickup
  • Causeway Bay Store Pickup
  • Tuen Mun Store Pickup
Description
Sony FE 135mm F1.8 GM
Sony FE 135mm f/1.8 GM 採用 10 組 13 片光學結構。前組鏡片用上一片 XA、一片 Super ED 和一片 ED 鏡片,用以抑制球面和色差。新鏡又採用全新的光學設計,廠方聲稱可以在邊緣處保持 80% 的對比度,以及角落到角落的高解像力。
詳細規格 DETAIL SPECIFICATION
型號 Sony FE 135mm F1.8 GM
分類 標準至中距鏡頭
焦距 定焦 135 mm
光圈 恒定光圈 f/1.8
視角 12°(對角)
光圈葉片數 11
最小光圈 22
最近對焦距離 0.7 米
放大倍率 0.25X (1:4)
對焦系統 內對焦
濾光鏡尺寸 82 mm
直徑 x 鏡長 89.5 x 127 mm